Kuidas luua enda visioonitahvel + 33 küsimust eesmärkide seadmiseks
Siit leiad mõtteid oma visioonitahvli loomiseks ja igapäevaseks kasutamiseks. Võrdleme erinevaid tehnikaid, jagame soovitusi, mida oma tahvlile lisada, räägime miks ja kuidas visioonitahvlid töötavad ning anname sulle 33 võimsat enese-coachingu küsimust, mille abil oma eesmärke ja unistusi lahti mõtestada.
Enne kui asume tegutsema, meenutame veel põhilist. Visioonitahvel on visualiseerimise tööriist - kollaaž piltidest, sõnadest, tekstidest ja kõigest muust, mis sümboliseerib su unistusi ja eesmärke.
Visualiseerimine aitab sul eesmärke paremini selgeks mõelda, meeles hoida ja ellu viia. Täpsemalt sellest, miks visioonitahvel töötab ja milliseid teemasid sinna valida, loe altpoolt. Aga nüüd asja juurde!
Mõtle läbi, kuidas soovid oma visioonitahvli luua: käsitööna lõigatud-kleebitud kollaažina, digitaalselt või hoopis spetsiaalse valmis komplekti abil (võrdleme neid kolme pikemalt allpool).
Ükskõik, millise tehnikaga asja kallale asud, hangi endale eelnevalt kõik vajalikud töövahendid
(paber, käärid, liimipulk, ajakirjad, korktahvel, knopkad, printer, markerid / äpp või programm / visioonitahvli komplekt).
Pane telefon lennurežiimile ja tee kalendrisse paaritunnine auk.
Pane mängima oma lemmikmuusika, süüta küünal ja vala endale klaasike midagi mõnusat.
Veel üks idee on luua visioonitahvel sõprade seltsis, et saaksite üksteisele toetust ja inspiratsiooni anda. Ja niiviisi terve protsessi veel mõnusamaks muuta.
Sinu unistused ei saa kunagi olla valed. See on põhiline.
Niisiis need ei saa olla ei liiga materiaalsed ega spirituaalsed, liiga suured ega väikesed.
Kui sul on eesmärgid suhteliselt selged ja kindlad võid teha neist kõigepealt nimekirja, et saada selge ülevaade.
Võid teha väikse meditatsiooni, et klaarida oma mõtteid - lihtsalt tunneta, mida sa oma ellu kõige rohkem tahad ja vajad.
Vastavalt valitud tehnikale võid inspiratsiooniks kas ajakirju lapata, Pinterestis kolada või valmis komplekti pildikaarte segada. Võibolla miski meenutab sulle midagi olulist, mille oled vahepeal ära unustanud?
Kui tunned, et mõte ei hakka ikka üldse jooksma, siis oleme allpool lisanud su jaoks 33 enese-coachingu küsimust, mis aitavad iseendaga paremini kontakti saada, väärtusi ja prioriteete lahti mõtestada.
Tunneta, millised pildid või sõnumid “kõnelevad" sinuga kõige rohkem.
Võta endale rahulikult aega.
Võibolla mõned lihtsalt tunduvad õiged, isegi kui sa pole päris kindel, millist unistust või eesmärki need esindavad? Ära jäta neid kohe kõrvale, vaid proovi mõelda, mida need pildid sulle sümboliseerivad.
Tõsta materjali mitmesse hunnikusse, et valida välja enda jaoks kõige olulisem.
Sea pildid ja sõnumid sellisesse paigutusse, mis tundub sulle loogiline ja inspireeriv. Siin on koht, kus lasta oma loovusel särada! Paigutusega saab jutustada lugu ja luua stiilse kompositsiooni.
PS! Kui kasutad lõika-kleebi meetodit, siis ole pilte liimides hoolikas, et need korralikult kinni jääksid. Paari kuu pärast lahti tulevad pildi on üks kõige tüütumaid asju ise meisterdatud visioonitahvli juures.
Digitaalse visioonitahvli loomise juures on just paigutus kõige suurem pähkel.
Väga keeruline on paari sõnaga mingit universaalselt head soovitust anda - jälgi piltide värvigammat, omavahelist kokku sobivust ja nende vahele jäävat ruumi.
Üks soovitus, mida veel katsetada: ära jäta kõiki pilte samasse suurusesse - tee midagi julgelt suuremaks või väiksemaks. Loo kontraste.
Valmis visioonitahvli tööriista puhul on see osa kõige lihtsam - põhilised paigutuse mured on juba sinu eest ära lahendatud - libista lihtsalt pildid taskutesse.
Aga ka siin on meil mõningaid ideid, kuidas asja enda jaoks põnevamaks teha: näiteks võid sa kaarte paigutada teemade kaupa (näiteks kõik pere- või terviseteemad ühes reas), võid tahvli jaotada pooleks (üks kaante pool näiteks enesearengu ja teine töö jaoks) või luua tahvlist lausa ajatelje (reastada kaardid kronoloogiliselt aasta algusest lõpuni). Võimalusi on peaaegu lõputult!
Hea mõte on kuhugi oma kommentaarid üles kirjutada, et mäletaksid ka paari kuu või aasta pärast, mida sa konkreetset pilti valides mõtlesid ja millist eesmärki, unistust või harjumust silmas pidasid. Võibolla saad seda teha pildi alla või eraldi märkmikusse?
Bold Tuesday tööriista puhul on pildikaartide tagumisel küljel spetsiaalne koht märkmete tegemiseks. Lisaks võid sinna kirjutada tähtaja või sammud, kuidas plaanid eesmärgini jõuda. Tee seda, mis sind kõige rohkem motiveerib.
Ja ongi valmis! Siis algab igapäevane töö tahvliga.
Aga tuleme veel korraks päris algusesse. Siin on veel mõningad nõuanded, millele enne visioonitahvli loomist mõelda.
Kas teha käsitööd, luua digitaalne visioonitahvel või valida valmis komplekt?
Käsitööna ise meisterdatud tahvel on kõige traditsioonilisem, kuid ka selle loomiseks on mitmeid erinevaid võimalusi:
-
kleepida ajakirjadest välja lõigatud pildid suurele paberilehele,
-
lisaks pilte juurde printida, kasutada enda fotosid,
-
ise joonistada-maalida,
-
paberilehe asemel kasutada näiteks korktahvlit.
Selle lahenduse eelisteks on:
-
võimalus olla loov,
-
suhteliselt madalad kulud.
Digitaalse visioonitahvli loomiseks on samuti erinevaid lahendusi:
-
paljud äpid,
-
Pinterest,
-
isegi Word ja Powerpoint toimivad - sobib kõik, kus saab pilte kokku panna (profiprogrammidest rääkimata).
Selle lahenduse eelisteks on:
-
madalad kulud,
-
saad teha kiiresti palju koopiaid,
-
piiramatu pildivalik (mis samas võib valimise ka väga keeruliseks muuta).
Spetsiaalne visioonitahvli loomiseks mõeldud “kõik ühes komplekt” on mugav lahendus kiire eluviisiga disainiteadlikule inimesele.
Oma visioonitahvleid (mis muide on ka toodetud Eestis) pakub näiteks Bold Tuesday.
Selle lahenduse eelisteks on:
-
valmis visioonitahvel näeb alati stiilne välja, niisiis soovid seda hoida nähtaval,
-
pole vaja mingisuguseid disainioskusi - kõik elemendid sobivad omavahel suurepäraselt kokku,
-
kõik vajalik on komplektis kaasas,
-
tõeliselt kiire - saad kohe asuda oma eesmärkide ja unistuste juurde,
-
privaatsus - saad soovi korral kaaned sulgeda,
-
piltide vahetamine on mugav, saad kasutada sama tahvlit aastaid.
Mida peaks visioonitahvel sisaldama?
Esimene reegel on, et reegleid pole. Tee seda, mis tundub sulle õige ja mis töötab just sinu jaoks kõige paremini.
Visioonitahvlil võivad kajastatud olla kõikvõimalikud eluvaldkonnad tervisest, karjäärist, rahast, suhetest, kodust, hobidest ja enesearengust kuni reisimiseni. Ja need on ainult mõned kõige tavalisemad näited. Niisiis sa võid lisada kõike, mis on sinu jaoks oluline.
Su tahvel võib olla üsna võrdne kombo erinevatest teemadest või keskenduda näiteks ainult ühele teemale. Saab isegi nii, et sul on igaks eluvaldkonnaks eraldi tahvel (näiteks perekonna- või töötahvel), kui tahad mitme teemaga tõeliselt süvitsi minna.
Lisaks piltidele võid sinna lisada kõike, mis sind inspireerib ja tekitab head tunnet - tsitaate, sõnu, afirmatsioone jms.
Kui palju eesmärke valida?
Lühike vastus - nii palju, kui sul fookust ja tähelepanu jagub.
Me oleme näinud paljusid visioonitahvleid ja eesmärkide hulk on varieerunud päris kõvasti - vähim on olnud 3 ja enim lausa 60 (vau!). See, kui paljudega sa korraga tegeleda suudad, sõltub nii su eesmärkidest kui enda tähelepanust. Pigem on oht üle pingutada ja liiga palju asju oma tahvlile kuhjata. Niisiis sea endale kindlad prioriteedid ja ära proovi korraga kõike teha.
Kuidas visioonitahvlit igapäevaselt kasutada?
Mine tahvli piltidesse “sisse”, kujutle neid olukordi nii elavalt ja detailselt ette kui oskad.
Meenuta, miks need on sulle olulised. Kujutle takistusi, mis võivad su teele ette kerkida. Mõtle sellele, kuidas neid ületada ja sammudele, kuidas oma eesmärgi suunas kavatsed liikuda.
Hea mõte on oma visioonitahvlit vaadata hommikul esimese asjana pärast ärkamist. Nii lood sa endale eelseisvaks päevaks kohe hea tuju ja kõrge motivatsioonitaseme.
Teine idee on panna see enda voodi lähedusse ja vaadata seda viimase asjana enne magama jäämist. Niiviisi aitab see sul päevast kokkuvõtet teha, tunda tänulikkust kõige eest, mis on hästi, ning valmistab su alateadvust ette, et magamise ajal eesmärkidega edasi tegeleda.
Kui sa tunned, et iga päev asjaga tegelemine on liig, siis proovi mõnda muud intervalli, näiteks iga nädal. Aga tee seda järjekindlalt ja ära oma tahvlit ära unusta.
Kui tihti peaks tahvlit uuendama?
Nii tihti, kui sa soovid ja vajad.
Sa võid oma pilte kasvõi iga nädal, kuu või poolaasta ümber tõsta, kui tahvli tehniline lahendus seda lubab. Millal iganes su unistused muutuvad. Kui miski ei tundu enam oluline, siis peaksid selle välja vahetama. Kleebitud versiooni puhul tähendab see üldjuhul uue tahvli loomist.
Me soovitame kindlasti teha oma tahvlist enne igat suuremat muutust foto. Sul on pärast väga hea meel tagasi vaadata ja oma progressi jälgida.
Kas ma saan visioonitahvlit ka kuidagi valesti teha?
Lühike vastus - ei.
Kui sa oled endaga aus, usaldad oma kõhutunnet ja valid pilte ja sõnumeid, mis tõesti tunduvad sulle õiged, siis oled sa ka õigel teel. Sa saad igal juhul parema ettekujutuse oma eesmärkidest ja unistustest ning korraliku motivatsioonisüsti nende suunas liikuma hakata.
Kas on garanteeritud, et kõik, mis ma oma tahvlile panen, saab reaalsuseks?
Ilmselgelt mitte.
See, kas eesmärgid täituvad ja unistused saavad reaalsuseks, sõltub sinust endast ja veel miljonist pisidetailist. Aga kindlasti ei jaga me uskumust, et unistuste mitte täitumine on sinu süü, kuna sa ei uskunud piisavalt. Elu on sellest palju-palju keerulisem. Mida me usume on see, et selgus, fookus ja järjekindel töö suurendavad tõenäosust, et su unistused tõesti reaalsuseks saavad. Ja visioonitahvel on selleks parim tööriist.
Miks visioonitahvel üldse töötab?
Sest pildid lihtsalt avaldavad meie ajule sedavõrd tugevat mõju.
Pilt annab eesmärgile rohkem “elu” ja aitab seda detailsemalt ette kujutada. Visualiseerimine aitab sul eesmärke paremini selgeks mõelda, meeles hoida ja ellu viia, kuna oleme inimestena peaaegu kõik visuaalsed olendid.
Meie ajud ei oska tegelikult väga hästi kujutlusel ja reaalsusel vahet teha. Ja see on miski, mida saame kasutada enda huvides. Saame rännata kujutluses tulevikku, saada mõnus edukogemus eesmärgi või unistuse täitumisest, koguda sellest tundest lisamotivatsiooni ja siis mõelda hoolega läbi, kus võivad asuda takistused ja millised on sammud teel eesmärgini.
Saad selgeks, mida tahad saavutada ja omada, kuidas soovid ennast tunda ja milline inimene olla. Kui kõik su unistused, eesmärgid ja positiivsed sõnumid on kogutud ühte kohta, mida näed tihti, annab see sulle kõigest selge ülevaate, aitab hoida fookust paremini kui niisama kirja pandud nimekiri ja töötada asja kallal nii teadlikult kui alateadlikult. Kui oled mingile teemale keskendunud, siis hakkad paremini märkama võimalusi ja teed valikuid, mis sind toetavad.
See omakorda aitab kasvatada ka enesekindlust ja tahtejõudu. Ükskõik, kas vajad natuke häälestamist, lisamotivatsiooni või leevendust ärevusele - visioonitahvel aitab püsida õigel rajal.
Ja nüüd jõuame küsimusteni, mis aitavad sul visiooni tahvlit looma asudes mõtet liikuma saada. Tegelikult tasub neid ka muul ajal endale aeg-ajalt esitada. Tegu on lihtsa aga väga tõhusa abivahendiga, mis aitab märgata, kas elad oma sisemiste väärtustega kooskõlas ja innustab julgemalt unistama.
33 enese-coachingu küsimust, mis aitavad sul oma eesmärke ja unistusi lahti mõtestada:
Mida sa hetkel kõige rohkem vajad?
Kus sa oleks kui su käsutuses oleksid piiramatud ressursid?
Kes sa oleks kui sul puuduksid igasugused piirangud?
Mida sa teeksid kui oleksid täiesti kartmatu?
Mis siis kui su eesmärgid kahe-, kolme- või kümnekordistuksid?
Kuidas sa veedaksid oma päevi kui rahas poleks küsimust?
Mida sa oled juba saavutanud?
Mis sind kannustab?
Mis on sinu jaoks elus kõige tähtsam?
Mida sa tahad maailmas muuta?
Mis annab sulle energiat?
Mida sa kõige rohkem kardad?
Millistest piiravatest uskumustest sa kinni hoiad?
Millist lugu sa iseendale enda kohta jutustad?
Mida sa elu juures armastad?
Millised on su suurimad tugevused?
Mille eest sa oled tänulik?
Milline näeks edu välja ja mis tunde see tekitaks?
Kuidas sinu eesmärgi saavutamine aitaks teisi sinu ümber?
Miks on sulle sinu eesmärgi saavutamine oluline?
Mida sa oma eesmärgi saavutamise jaoks vajad?
Kuidas sa plaanid ennast motiveerida kui teele satuvad takistused?
Milliseid väärtusi su eesmärk peegeldab?
Mis takistab sind tegutsemast?
Millest pead loobuma, et oma eesmärkidele ruumi teha?
Kuidas sa iseennast oma eesmärkide saavutamisel takistad?
Millise sammu, mis tooks suurima muutuse, saaksid kohe teha?
Milliseid võimalusi sa otsid?
Milliseid jõustavaid uskumusi saad kasutada oma eesmärkide saavutamiseks?
Millistest halbadest harjumustest soovid vabaneda?
Milliseid uusi harjumusi soovid arendada?
Kes sind kõige rohkem inspireerib?
Mis on su elu eesmärk?